Głównym założeniem jest stworzenie architektury domu, która współgra z otoczeniem i czerpie z tradycji Podlasia.
Forma wywodzi się od typowego domu wiejskiego – budynek drewniany, parterowy z dwuspadowym dachem z nadwieszonym szczytem i okapem. Przeszklenia doświetlające poddasze przypominają tradycyjne szczyty z trójkątnymi zwieńczeniami i pionową osią symetrii. Zastosowanie pionowej deski na szczytach jest bliskie najstarszym sposobom szalunku szczytu polegającym na przybiciu desek w pionie i podziale na pola zdobnicze. Na parterze deska ułożona jest w poziomie co dodatkowo podkreśla formę budynku. Dom dzięki przeszkleniom otwiera się na otaczającą naturę.
Inspiracją dla układu funkcjonalnego domu były dawne wnętrza podzielone na pomieszczenia w układzie amfiladowym i systemem grzewczym umieszczonym w centrum. Wejście w osi domu przypomina tradycyjne wejście prowadzące do sieni, z której rozchodziło się do pomieszczeń bocznych. Najważniejszym pomieszczeniem w projektowanym domu jest salon z kominkiem usytuowanym centralnie. Na środku domu umiejscowiono także komin, pomieszczenie techniczne i schody. Symetryczny układ budynku i pomieszczenia skupione wokół centralnego komina sprawiają, że dom staje się uniwersalny i łatwo adaptujący do zmian.
Ważną rolę odgrywa zieleń, która od zawsze funkcjonowała w krajobrazie wsi. Pomiędzy płotem, a drogą znajduje się przedogródek z tradycyjnymi roślinami jak np. łubin, maki, astry, dalie, natomiast przed domem – ogródek kwiatowy. Centralne podwórze domyka ogród warzywny.
2 nagroda – Konkurs „Twój dom – dialog z tradycją” -> link
www.sarp-bialystok.org ->link
www.architekturaibiznes.pl ->link
www.architektura.muratorplus.pl ->link
www.infoarchitekta.pl ->link